Najnovšie články

Marketingová stratégia firmy – kľúč k úspechu na trhu
Nová éra elektronickej fakturácie
Podnikateľský účet pre živnostníka?

Diskusia

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Dejiny účtovníctva

Zdroj: Luca Pacioli (wikipédia)

Účtovníctvo má dlhú a komplexnú históriu, ktorého korene siahajú do dávnych čias. Vyvíjalo sa po stáročia, aby sledovalo hospodárske transakcie a pomáhalo pri rozhodovaní. Jeho súčasná podoba je výsledkom dlhého vývoja a mnohých inovácií.

Stručný prehľad histórie:

1. Staroveké civilizácie:
Prvé známe záznamy o účtovníctve pochádzajú z obdobia okolo 3300 pred Kr. v Mezopotámii, kde obchodníci používali hlinené tabuľky na záznam transakcií.
2. Staroveký Egypt a Rím:
Tieto civilizácie mali sofistikované systémy na zaznamenávanie zásob a distribúciu tovarov a služieb, často na účely správy a vyberania daní.
3. Stredovek:
V 13. storočí sa v Taliansku vyvinul systém podvojného účtovníctva, ktorý sa stal základom moderného účtovníctva. Luca Pacioli, renesančný matematik a mních, je považovaný za otca účtovníctva za to, že v roku 1494 publikoval prvý tlačený opis podvojného účtovníctva.
4. Priemyselná revolúcia:
Rozvoj obchodu a priemyslu v 18. a 19. storočí viedol k potrebe lepšieho finančného riadenia a rozvoja účtovníctva. Po roku 1989 po páde komunizmu Slovensko prechádza značnými zmenami. Zaviedli sa nové účtovné štandardy, ktoré zodpovedali medzinárodným účtovným normám, najmä Medzinárodné štandardy účtovného výkazníctva, ako súčasť prípravy na vstup do Európskej únie, ktorý sa uskutočnil v roku 2004.

V oblasti účtovníctva na Slovensku sa neustále objavujú novinky a inovácie, ktoré zlepšujú a optimalizujú spôsob vedenia účtovníctva. (Aj, keď nie vždy pojem novinka a inovácia má pri premietnutí tejto novinky do praktického života charakter zlepšenia a optimalizácie, najmä keď je táto novinka zavádzaná zo strany štátu,… pozn. autora)

Niektoré z najnovších noviniek a inovácií v účtovníctve na Slovensku zahŕňajú:

1. Elektronická evidencia tržieb (EET):
Slovensko zaviedlo povinnú elektronickú evidenciu tržieb pre niektoré skupiny podnikateľov. Táto novinka umožňuje online zasielanie údajov o tržbách priamo do systému finančnej správy. Cieľom je zlepšiť kontrolu nad výberom daní a zamedziť daňovým podvodom.
2. Online účtovné systémy:
S rastúcou digitalizáciou sa na Slovensku stále viac účtovných firiem a podnikov rozhoduje pre využívanie online účtovných systémov. Tieto systémy umožňujú efektívnejšie spracovanie účtovných údajov, rýchlejšie generovanie správ a väčšiu dostupnosť účtovných informácií.
3. Automatizované spracovanie účtovných údajov:
S využitím moderných technológií, ako je umelá inteligencia a strojové učenie, sa na Slovensku stále viac implementujú riešenia na automatizáciu spracovania účtovných údajov. Tieto systémy dokážu automaticky rozpoznať, spracovať a klasifikovať účtovné doklady, čím redukujú manuálnu prácu a znižujú riziko chýb.

Čo je to vlastne účtovníctvo?

Pojem účtovníctvo má bohaté a rozsiahle zázemie. Je to akási „vedecká disciplína“. Ako sme už uviedli, počiatky tohto systematického dokumentovania obchodných transakcií možno hľadať v staroveku. Avšak až v 15. storočí sa účtovníctvo začalo uznávať ako formálna veda. Rozvoj účtovníctva možno pripísať potrebe zabezpečiť presné informácie v rámci organizácií, vrátane evidencie majetku, zásob a finančných záväzkov, ako aj externých aktivít, akými sú obchodné partnerstvá. Existujúca štruktúra účtovného systému slúži nielen ako dokumentácia vyššie uvedených procesov; ponorí sa do oveľa väčších hĺbok. Hoci existuje viacero výkladov toho, čo účtovníctvo „obnáša“, pre naše špecifické potreby bude postačujúca nasledujúca definícia: Účtovníctvo je peňažný systém, ktorý zachytáva a zaznamenáva údaje týkajúce sa ekonomických aktivít spoločnosti.

Primárnu úpravu účtovníctva v našej pôsobnosti upravuje Zákon o účtovníctve. Táto legislatíva slúži ako základný a kľúčový právny rámec, ktorý dohliada na účtovné postupy. Okrem riešenia rôznych významných aspektov zákon upravuje aj povinnosti fyzických alebo právnických osôb viesť riadne účtovné záznamy. Zoberme si scenár, v ktorom sa ocitneme ako menšia spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá vyžaduje vedenie účtovníctva ako účtovná jednotka. V prvom rade je dôležité nájsť správneho účtovníka, resp. účtovnú kanceláriu, ktorá sa postará o všetky legislatívne povinnosti.

Kontakt

info@businessguru.sk